Kwiaty i dom

Co to jest las w szkle?

To dokładnie tym na co wskazuje nam nazwa. Lasy w szkłach to niezwykłe kompozycje roślin zamknięte w szklanych naczyniach. Są to zazwyczaj słoje lub terraria, wszystko zależy od tego jakiej wielkości ma być nasz “las/ogród”. Na samym dnie szklanego naczynia umieszczamy odpowiednią ilość gleby, w której umieszczamy nasiona lub już wyrośnięte rośliny. Tak przygotowane naczynie niedługo zmienią się w bujne ogrody czy lasy

Co wsadzić do lasu w szkle?

Te miniaturowe lasy podbiły serca nie tylko prawdziwych miłośników flory i bujnej roślinności, ale i amatorów. Najczęściej wybieranymi roślinami do szklanych naczyń są mchy, paprocie, porosty, sukulenty a w wielu przypadkach nawet rośliny kwitnące. Wśród najczęściej wybieranych roślin do lasów w słoikach możemy zaliczyć te następujące: skrzydłokwiat, bluszcz, asplenium, widliczka, fitonia, pilea, paproć, trzykrotka, asparagus czy peperomia.

Jaka ziemia do lasu w szkle?

Wybór ziemi jest bardzo istotny, jeśli nie najistotniejszy. Jeśli wybierzemy złą ziemię do naszych oślin to nie będziemy mieli zbyt wielu okazji by móc je podziwiać. Najlepiej sprawdzi się tutaj ziemia uniwersalna. Powinna poradzić sobie w niej większość roślin przeznaczonych do hodowli słoikowych. Jeśli jednak mamy już jakieś konkretne rośliny na myśli dobrą opcją jest sprawdzenie jaka ziemia jest dla nich najbardziej zalecana. Niektóre rośliny wolą ziemię kwaśną, czyli ta o niskim PH lub lekko kwaśną. Inne natomiast lepiej radzą sobie w ziemi zasadowej. Cena za las w szkle zależna jest od wielu czynników. Za te mniejsze i mniej złożone przychodzi zapłacić nam ok. 100-150 zł. Natomiast bardziej złożone, większe kompozycje to wydatek od 200 złotych w górę. 

Kwiaty i dom